Дворецът на румънската кралица и красивата Ботаническа градина в Балчик
Разхождали ли сте се из чудния свят на румънската кралица Мария и цветния рай на Ботаническата градина в Балчик? Навярно повечето от вас са посещавали поне веднъж красивия Дворцов комплекс, но знаете ли интересната история на румънската кралица? Нека ви я разкажа…
История като от приказките
Мария Александра Виктория – принцеса на Великобритания и Ирландия се ражда в графство Кент. А потеклото й е повече от впечатляващо! Бащата на кралица Мария е син на английската кралица Виктория, а майка й е дъщеря на руския император Александър II. Създателката на двореца Мария Александра Виктория се омъжва за румънския престолонаследник Фердинанд и така животът я отвежда в Румъния.
Балчик в Румънските предели
По време на Междусъюзническата война (1913 г.) румънската армия окупира част от Южна Добруджа. След установяването на румънска власт, Балчик става част от пределите на румънската държава и важно пристанище на юг. Балчик бързо се превръща в любимо място на румънската буржоазия и на бохемските артистични среди. Започва строителство на луксозни вили, а още при първото си посещение в Балчик румънската кралица Мария се влюбва в Балчик и морския бряг.
Създаването на Двореца - мечтата на Мария
Дворецът на Мария днес е известен като вила "Тихото гнездо". Резиденцията на румънската кралица е направена с много естетически усет и с мисъл за връзката на човека с природата.
Стилът на къщата е семпъл, но внушителен - смесица между италиански и турски елементи. В обема на сградата се откроява кула във вид на минаре, купол на турска баня и еркерно издаден етаж. На най-горният етаж са се намирали покоите, в които Мария е живяла - просто обзаведен с красиво легло, турска баня и работен кът със старинни мебели и множество вази за цветя.
В страни от къщата пък има истинска райска градина. Стръмни тераси, издълбани в скалата зад вилата, украсени с италиански делви и румънски каменни кръстове. Интересно е, че всяка тераса носи името на член от румънското кралско семейство.
Едно от любимите места на кралицата бил мраморния трон с гледка към морето, където Мария обичала с часове да стои и да се взира в морската шир. Мраморният трон, принадлежал на римски патриций, е донесен специално за Мария от Флоренция. Това било мястото, на което Мария чакала своята последна любов – арабина Али. Може би именно той е бил вдъхновението за всички арабски елементи в архитектурата на Дворцовия комплекс.
Храмът на водата Нимфеум
Едно от най-красивите и романтични места в целия Дворцов комплекс е красивата каменна пергола – храмът на водата, наричан още Нимфеум. Във водното огледало на Храма на водата се отразява небето, а нощем звездите и луната. Тук кралица Мария обичала да посреща именния си ден на 15 август - Голяма Богородица, а много хора днес избират да си кажат „Да“ именно тук.
В древността нимфеумите са храмове на нимфите, почитани като божества на свещената лековита вода. От храма на водата се разкрива великолепна гледка към морето, красивата розова градина Синя вълна и параклиса Stella Maris.
Звезда на моретата
Освен своята мечтана вила, кралицата пожелала да създаде и свое кътче, където да търси хармония и духовно пречистване. През 1929-1930г. по желание на кралица Мария в близост до Тихото гнездо е изграден параклисът "Stella Maris - Звезда на моретата", копие на стара църква от 15 век от Кипър. Мария използва параклиса за място за уединение и за свой мемориал.
Тя пожелава сърцето й да бъде съхранено тук, за да остане завинаги на това любимо за нея място. Кралицата откупва за параклиса старинен дърворезбован трон и иконостас от Кипър. Красиви стенописи, добре поддържани и до днес красят стените на малкия параклис, а образите на кралица Мария и принцеса Илеана са изписани на вътрешните стени до входа. Днес параклисът е действащ храм и носи името „Успение Богородично”.
Винарна Queen’s Winery House
Историята на винарна Queen’s Winery House започва през 2005г. и макар и друг път да съм минавала през дегустационната зала не бях обръщала достатъчно внимание на вината и аперативите, които може да опитаме там. Лозовите масиви на винарната се намират близо до Балчик, преди село Царичинo.
Queen’s Winery House изненадва с богато разнообразие от напитки, много от които дори не съм предполагала, че съществуват. Опитахме вина и алкохолни напитки, като някои от тях нямат аналог: плодово вино, винени аперитиви с мед, с бадеми, с българска роза, дижестив от пъпеш, ракия от тиква , от смокини, отлежало бренди и много други. Брендидата и дижестивите на Queen’s Winery House са носители на ред международни награди за качество, а последните медали са от изложения в Париж и Хонг Конг.
Опитахме също бяло полусладко вино Missi от Тамянка и една суха Тамянка, която се отличи с по-голяма интензивност и плътност във вкуса . След дегустацията избрахме за вкъщи бутилка Розе от Сира с освежаващ цитрусов послевкус от последната реколта 2020г. и бутилка ракия от смокини, подсладена с малко количество пчелен мед.
В изложбената зала видяхме богата колекция от уникални запазени бутилки от български производители. След най-интересните бутилки беше и най-старото вино в колекцията от далечната 1909г.
Ботаническата градина
Може би мнозина от вас знаят, че Ботаническата градина е звено на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и е създадена още през 1955г. Обаче обликът на градините и цветните тераси е придаден няколко десетилетия преди да се превърне в университетски център. Изграден е от италиански архитекти по искане на румънската кралица след построяването на Двореца и представлява съвкупност от множество живописни алеи, тераси, цветни арки и зелени тунели. По протежение на морския бряг, който е с голяма денивелация, са разположени тераси-градини, изградени от типичен балчишки камък.
На почти 200 дка се разпростират над 4900 вида местни и екзотични тропични и субтропични растителни видове. Емблематично е килимното зацветяване с пролетни и летни едногодишни растения. Уникалната растителност прави разходката по зелените алеи незабравимо изживяване.
Именно тук в Ботаническата градина на Балчик се намира втората по големина кактусова колекция в света, след тази в Монако. Могат да се видят едрозамерни кактуси и сукуленти, а някои от екземплярите са на повече от 100 години.
Освен красив кът на България Университетската ботаническа градина в Балчик е място за изследователска и научна дейност с цел извършване на дейности по опазване, устойчиво ползване и развитие на екологичното и био разнообразие.
Понастоящем архитектурно-парковият комплекс е със статут на паметник на градинското и парково изкуство. Огромното разнообразие от растителни видове, цветове и форми е наистина приказно. Посещението на ботаническата градина и двореца в Балчик беше страхотно изживяване. Рай за очите и истинско вдъхновение. Това омайно кътче си заслужава да бъде посетено не веднъж, така че не пропускайте да се отбиете, ако сте наблизо!
Поздрави и усмивки,
Лили
Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.