Приказна Белгия - разходка до Брюксел, Брюж, Гент и Антверпен

Спомените за пътешествието в Белгия са картини на средновековни покриви, прекрасни канали, вкусна бира, сладки гофрети и възхитителни шоколадови бонбони. В тази забележителна европейска страна времето сякаш се движи с по-бавни темпове, а хората са дружелюбни и приветливи към пътешествениците, които искат да опознаят Белгия. От модерните градове, които се гордеят с дизайнерски магазини и бляскави галерии, до автентични калдъръмени улици, където ви очакват музеи и малки занаятчийски магазини, вижте най-добрите места за посещение и какво да не пропуснете там...

Белгия е млада държава в контекста на „стара“ Европа.  Страната е била в разгара на европейската история от векове, но получава държавна независимост чак през 1830г. Днес Белгия е нация, родена от обединена Европа. Забележително оцеляла, въпреки различията в политическите виждания и езици, обединени в една обща граница. Всяка една от съседните държави е оставила отпечатък своя отпечатък върху нравите и традициите тук– Холандия, която лежи на север, Германия на изток, Франция от юг, малката независима държава Люксембург от югоизток, западното крайбрежие пък гледа към Великобритания. Всички тези държави оказват влияние и правят Белгия една от най-мултикултурните държави, в която съм била.

Започвам с няколко любопитни факта за Белгия:

  • Официалното име на държавата е „Кралство Белгия“ и до днес има свой монарх - крал Филип.

  • Думата "СПА", когато говорим за места за почивка и за уелнес, идва от белгийския град Спа, известен балнеологичен курорт с много лековити минерални извори.

  • Международното летище в Брюксел е най-голямото място за продажба на шоколад в света.

  • И като говорим за шоколад Белгия произвежда над 220 000 тона шоколад всяка година.

  • Фламанският и френският език се говорят в Брюксел. Дори уличните табели са на двата езика.

Храната в Белгия

Често определят храната в Белгия, като френска като качество и немска като количество! Традиционната белгийска кухня се фокусира върху телешко и свинско, и специализирана в морската кухня в западната част. “Mosselen” са традиционните белгийски миди, които се сервират с най-различни вкусни сосове. Към тях поднасяме и чаша пиво. Бирата е другият символ на Белгия. В малката страна има над 150 пивоварни с повече от 1000 различни марки белгийски бири. Можете да прекарате повече от месец там и само да надраскате повърхността с изобилието от налични бири. За белгийската рецепта за бира, произвеждана в Трявна ви разказах неотдавна (ако сте пропуснали, вижте повече тук), а на белгийска територия вече се потапяме в дълбоки води.

Любителите на сладкото ще се почувстват в рая в известните белгийски шоколатерии. Във всяка от тях откриваме ръчно направени  бонбони – паралини с пълнеж от ликьор, трюфели, направени от масло, сметана и какао, както и фин млечен шоколад. Не пропускайте да посетите някой от магазините на Leonidas, Godiva, Pierre Marcolini, Neuhaus или пък някой от хилядите малки семейни шоколатерии по търговските улици.

 А едва ли има човек, който е бил във Белгия, и не е опитал вкусните белгийски гофрети, които се продават на всеки ъгъл по улиците.  Белгийските гофрети са два вида – гофрети от Брюксел и гофрети от Лиеж. Брюкселските са меки и правоъгълни, най-често се поднасят с бита сметана или просто с пудра захар. Моите фаворити са гофретите от белгийския град Лиеж, които са хрупкави и с карамелен вкус. Тайната съставка е перлена захар, която се добавя към сместа. При печенето перлената захар се стопява и карамелизира. Не пропускайте да опитата е двата вида, за да откриете вашия любим вкус.

Брюксел

Брюксел е истинска изненада за повечето хора. Градът е често асоцииран с европейските институции и с ключовата роля в Европейския съюз, но същност е много жив и цветен град, пълен с изкуство и култура. Модерен град, богат на красиви средовековни и Арт Нуво сгради, музеи и галерии.

В сърцето на града е Големият площад, най-добре запазения средновековен площад в цяла Европа. Тук можете да видите едни от най-добрите примери за Фламандска Ренесансова и Готическа архитектура. От едната страна на площада се извисява кулата на кметството на града, а от другата страна е The King’s House – градския музей на Брюксел, между тях са сгушени 6 великолепни ренесансови къщи, които впечатляват и удивяват с блясък и разкошни фасади. Площадът е част от културното наследство на ЮНЕСКО и е мястото, където се провеждат много събития и фестивали, най-известният от които е фестивалът на лалетата през август, когато се подрежда пъстър килим от цветя на площада.

Съвсем наблизо е елегантният, търговски център Galeries St.-Hubert със стъклен покрив от XIX век.  Там ще откриете най-скъпите и известни бутици за ръчно приготвен шоколад и бонбони.  Пак близо до площада ще откриете и прочутата статия на Пикаещото момченце, която в Белгия е известна като Manneken Pis. По-малко известни са членовете на семейството на Manneken: и скулптурата на пикаещото момиченце Jeanneke Pis, и скулптурата на пикаещото куче Zinneke, които също можете да откриете по централните брюкселски улици.

Не пропускайте да посетите катедралата "Св. Михаил и Св. Гудула" на хълма Треренберг, готическа катедрала на над 300 години. Наблизо се намира Кралския дворец, където живее белгийското кралско семейство.

Хванете метрото и се отправете към западната част на града, където се намират две други интереси забележителности – Мини Европа и Атониум. Atomium представлява състава на железен кристал, увеличен до 165 милиарда пъти по-голям от неговия размер. Проектиран за Световния панаир в Брюксел през 1958 г., за да символизира научния процес. Строителният и скулптурен хибрид става толкова популярен, че остава постоянна част от силуета на столицата. Посещението му представлява разходка из всяка една от 9-те стоманени сфери, която представя по интересен начин различни научни и космически открития, ресторант и панорамна гледка към града. Мини Европа представя в умален мащаб ай-известните и красиви паметници от всички държави-членки на ЕС. Какъв по-бърз и интесерен начин да разгледате Европа, а и да набележите следващата си дестинация?

Брюж

Макар да посетих Брюж в един студен и доста дъждове есенен ден останах пленена от красотата и чара на малкото белгийско градче. Именно тук опитах най-вкусните гофрети и горещ шоколад в шоколатерията The Old Chocolate House по препоръка на едно момиче, живяло тук. Благодаря ти, Вал! Наистина прекрасно място, което и аз препоръчвам с две ръце.

Изключително красив е централния площад на града Маркт, където ще откриете ярко боядисани сгради от XVII век със стъпаловидни фронтони, в миналото се използвали от търговци, рибари и занаятчии, днес там са подредени цветни ресторантчета с местна кухня. На отсрещната страна на площада е великолепно украсената сграда на Градския съвет, а също и малката Базилика на Светата кръв до нея.  На площада се извисява кулата Belford, от където се открива панорамна гледка към града, а на първия й етаж ще откриете и галерия с творчеството на Салвадор Дали. В Брюж можете да откриете картини от едни от най-известните фламандски художници, живели или творили в Брюж в миналото.

Именно на площада е най-големият коледен пазар в града. През декември площада възвръща търговския си дух от миналото, обсипва се в светлинки, коледна музика и хора с празнично настроение. Тук ще откриете греяно вино, местни сирена и деликатеси, както и много коледни играчки и идеи за подаръци.

Често наричат Брюж – Венеция на север заради множеството канали, които се вият из центъра на града. В миналото те се използвали за пренос на стоки от целия познат тогава свят. Можете да се качите на лодка и да разгледате града от каналите, така ще се насладите на средновековните зидове, красиви мостове и уникалната фламандска архитектура на къщите.

Брюж е известен със своята ръчно плетена дантела. Още от XVI век плетенето на дантела от коприна от буби е традиционен занаят на жените в града. Копринените дантели красят масите, прозорците, дрехите и дори витрините на магазии и ресторанти. Ще откриете множество малки магазинчета, от където да закупите някое ръчно плетено бижу, което да отнесете вкъщи,  а в немалко от тях има и демонстрация по плетене на живо.

На тръгване минавам да си купя шоколад и бонбони от любимата ми белгийска шоколатерия. Вече можете да откриете вкусотийте на  Jeff de Bruges и на няколко места в София.

Гент

Следващата спирка от белгийското ни пътешествие е в Гент. На пръв поглед Гент е индустриален град, но старият център на града е истинско съкровище и често и с право е наричан „най-добре пазената тайна на Европа“. Тук туристите са доста по-малко, което пък е причината да усетим повече от автентичния дух на града – неделни пазари за плодове и зеленчуци, арт инсталации и артистични изпълнения на живо са само част от нещата, които срещаме още първите няколко минути по време на първата разходка из улиците.

Градът, подобно на Брюж, е опасан от канали, където можете да се разходите с лодка. Най-живописен е Kraanlei, една от най-добре запазените улици покрай канала. Минете по моста St. Michaels, който свързва двете части на Гент. От него можете да запечатате в снимка прекрасна гледка града към катедралата „Свети Баво“, църквата „Свети Николас“ и часовниковата кула.

Катедралата „Свети Баво“ е известна с пищния си олтар, който имал драматична история. Пренесен в Париж, по-късно в Берлин, а след Втората световна война е открит в солна мина в Австрия, отнесен там от германците. Днес може да бъде видян отново в катедралата.  Стенописите в криптите са дело на Рубенс и си заслужават да се видят.

Срещу катедралата се извисява часовниковата кула Belford, най-високата часовникова кула в Белгия, на върха на която има златен дракон. Гледката от върха си заслужава посещението, а самите етажи вътре в кулата са превърнати в интерактивен музей, който разказва за историята на града, чумата, която е върлувала през XIV век, което доста е забавило строежа на самата кула, както и направата на огромните няколко тона камбани, които и до днес огласят града. На върха на часовниковата кула има тераса с 360 градусова панорама към града, която просто спира дъха!

Недалеч от нея се намира Замъка на графовете, средновековен замък от XII век. Днес е отворен за посещения и можете да разгледате множество стаи, тъмници, както и изложба на оръжия и може би най-интересното за всички посетители най-различни методи за изтезания, използвани през средновековието, включително и много автентични, използвани в миналото в замъка.

Антверпен

Наричат Антверпен диамантената столица на Европа! Наистина магазините за ценните бижута са първото нещо, което виждам на излизане от гарата. Оказва се, че именно тук е „диамантеният квартал“. Търговията на диаманти в Антверпен започва още от през  XV век. През  XIX век градът се превръща в център за търговия с диаманти. Около 84% от необработените диаманти в света преминават през Антверпен, а над 1700 компании за диаманти са базирани тук, разказва един от продавачите в магазин за диаманти.

Излизаме от централната централна гара и се отправяме към центъра на града, тръгваме по главната търговска улица Meier изпълнена с множество бутици. Наричат града фламандската столица а модата, наред с Париж, Лондон и Ню Йорк. Антверпен ще откриете множество музеи и галерии, посветени на изкуството най-забележителните, сред които са  Кралския музей на изящните изкуства и къщата на известния художник Рубенс, в която е живял и творил. Посещението им ме потапят в пъстрия свят на бароковото изкуство с малка част от впечатляващото му творчество, а от самата разходка в къщата на художника научавам много интересни факти за живота на Рубенс. Освен талантлив художник, Рубенс е бил архитект, запален колекционер и дипломат.

В градския пейзаж се извисява и красивата сграда на катедралата „Света Богородица“, чието строителство отнема цели два века. Вътре ще откриете много творби на Рубенс, както и изяще олтар, които абсолютно заслужават да бъдат част от културното наследство на ЮНЕСКО.

Безспорно най-любимото ми място в града е пъстрия централен площад Grote Markt, разположен в сърцето на града. В центъра на площада се извисява фонтана „Брабо“. От едната му страна се намира величествената сграда на Кметството, а от другата пищно украсените къщи на гилдиите. Днес са превърнати в кафенета и ресторанти с красива гледка към площада.

Не пропускайте замъка Стийн, ако имате повече време в града. Името на замъка идва от основния градивен елемент на сградата – камък или от англ. „stone“.В миналото замъкът е бил също и затвор, а днес е археологически музей. До 2020г. е затворен за ремонт, но се очаква да отвори врати като съвсем обнове и интерактивен музей, който да привлича и разказва на посетителите за историята на града.Струва си да се разходите и да го разгледате отвън. На входа на замъка ще видите статия на Семини, скандинавския бог на младостта и плодовитостта.  

Как да организираме своето пътуване

Брюксел заедно с Брюж, Гент и Антверпен съставляват „големите четири“ белгийски града, което ги прави прекрасен маршрут за пътешествие в малката западноевропейска страна. Може да ги обиколите с влак, автобус или пък рент-а-кар. Можете да ги посетите в едно общо пътешествие или отделно. Всяко едно от местата заслужава поне по един уикенд, но може да бъде обиколено и за ден. Лично аз съм посещавала различни уикенди всяко едно от местата, защото вярвам, че определено си заслужава да отдели повече време, за да успея да се потопя в атмосферата на града и да усетя духа на мултикултурна, цветна и вкусна Белгия!

Поздрави и наздраве с чаша белгийска бира,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.