Lilyana Uzunova

View Original

Индонезийските храмове Боробудур и Прамбанан

Преди няколко години точно по това време на годината посетих Индонезия. Още тогава знаех, че ще искам някой ден да посетя тази цветна страна отново. Много се надявам следващото пътешествие до там да бъде скоро, а преди това се връщам назад в спомените, за да ви разкажа за едно от най-вълнуващите места, които посетих там – храма Борободур на остров Ява.

Най-големият будистки храм в света

Боробудур се намира на остров Ява на Индонезия, само на един час път с кола от популярния град Йогджакарта, където и ние бяхме отседнали. Районът около храма е бил най-важният център за будизма в Индонезия, и въпреки че голяма част от архитектурата на храма отразява влиянието на Индия, са използвани много традиционни индонезийски елементи. Със своите внушителни размери, храмът Боробудур е най-големият будиски храм в света!

И до днес Боробудур все още се използва като място на религиозно поклонение. Ежегодно будистите идват от цяла Индонезия и чужбина, за да се съберат в Боробудур и да отбележат Деня на Весак.

Архитектура и стил

 Боробудур обхваща огромна площ, въпреки това се краси от повече от 2600 релефни пана. В храма откриваме и повече от 500 статуи на Буда в най-различни пози.

Храмът е замислен като будистка визия за Космоса. Издигащ се от квадратна основа, той се състои от поредица от квадратни тераси, покрити с три кръгови платформи, свързани с четири стълбища, които преминават през резбовани шлюзи към върха. Гледан от птичи поглед от въздуха, структурата наподобява триизмерна тантрична мандала (символична кръгла фигура), през която будистките поклонници биха могли да прокарат път от всекидневието, представено в каменния релеф, към съзерцание на нирвана при коронясването на ступата на паметника.

Посещавайки храма, разходката започва в основата на храма и следва пътека по стълбища през трите нива на храма, които символизират будистката космология, а именно Камадхату (светът на желанието), Рупадхату (светът на формите) и Арупадхату ( света на безформеността – най-висшата форма).

Историята на Боробудур

Тази завладяваща забележителност е уникална комбинация от духовност, история, култура и природни красоти. Боробудур е построен през IX век от династията Сайлендра. Строителството на внушителния храм отнело повече от 75 години. За съжаление храмът е бил изоставен няколко века заради упадъка на будизма и хиндуизма и навлизането на исляма в този района. Няколко века будиският храм лежи скрит под тонове вулканична пепел и растящата междувременно джунгла.

Чак през 1815 г. е преоткрит отново, само за да бъде погребан под вулканична пепел малко по-късно. Храмът е преживял безброй човешки и природни бедствия, като земетресения, терористични бомби и многото изригвания на вулкана Мерапи, разположен наблизо.

Храмът е открит от английския губернатор Томас Стамфорд Рафълс през 1814 г. Екип от холандски археолози започват реставрирането на историческия обект през 1907–11. Въпреки това храмът бил нестабилен и много специалисти съветвали да бъде демонтира, а релефите и статуите да бъдат изложени в музе. Следва втора мащабна реставрация и паметникът е възстановен с помощта на ЮНЕСКО през 70-те години на миналия век.

Съвети при посещение

Ако планирате пътуване до Индонезия, опитайте нещо по-различно от Бали и отделете няколко дни на остров Ява. Така ще имате възможност да посетите величествения храм Боробудур. При посещение ела възможно най-рано сутринта, защото мястото ще се пренасели бързо. Също така избягвайте уикенда, защото тълпите са най-големи през почивните дни. Опитайте се да посетите през седмицата, за да успеете да се насладите пълноценно на атмосферата и духа на мястото.

За да избегнете тълпите и да отидете рано в храма, а може да направите обиколка на изгрев и  изчакате да се отворят портите. Можете също да се възползвате от възможността да посрещнете изгрева от някой от високите хълмове на заобикалящата джунгла и да се насладите на първите слънчеви лъчи над храма Боробудур - незабравима гледка и невероятно изживяване!

Наблизо се намират още едни впечатляващи храмове - Прамбанан

Храмът е построен в средата на IX век, около 50 години по-късно след Боробудур. Малко се знае за ранната история на Прамбанан, но се смята, че е построен от цар Ракай Пикатан, за да отбележи завръщането на индуистката династия на остров Ява. Прамбанан е открит напълно в руини и през  40-те години на миналия век започва реконструкция на храмовете, която продължава и до днес.

Докато обикаляхме външното съединение, около основните храмове видяхме много купчини камъни, заобикалящи реконструираните храмове. Всички тези купчини са останките на над 200 храма, чиято реконструкция предстои.

Построен през X век, Прамбанан е най-големият храмов комплекс, посветен на Шива в Индонезия. В центъра на концентрични площади са издигнати три храма, украсени с релефи, илюстриращи епоса на Рамаяна, посветен на трите велики индуистки божества Шива, Вишну и Брахма, както и три храма, посветени на животните, които им служат.

Храмът Канди Шива Махадева, посветен на Шива, е не само най-големият от храмовете на Прамбанан, но и най-хубавият. Главният храм е висок 47 м, а камъните във външната му фасада са красиво издълбани.

Забележителното при статуята на Шива е, че индуисткият бог стои върху гигантско цвете лотос, което е символ на будизма. Храмът Шива е смесица от индуизъм и будизъм, което е много рядко срещано. Историците смятат, че причината е, че Прамбанан е построен, когато принцесата от будистката династия Сайлендра (построили малко по-рано храма Боробудур) и принцът на индуистките Санджаи се женят, обединявайки двете династии в едно. Това според историците е вероятната причина храмовият комплекс Прамбанан да има архитектурни елементи както на индуизма, така и на будизма.

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.

See this Instagram gallery in the original post