Lilyana Uzunova

View Original

Разходка по живописната екопътека "Бялата река"

Екопътека „Бялата река“  е част от Национален парк „Централен Балкан“ – една от най-ценните територии със съхранена дива природа в Европа.

Национален парк „Централен Балкан“

От парка извират четири от най-големите български реки - Стряма, Осъм, Тунджа и Вит. Националният парк „Централен Балкан“ е богат на разнообразна флора и фауна. Тук се срещат над половината от растителните видове на България, близо две трети от лековитите билки, както и 11 вида растения, които не могат да бъдат видени никъде другаде по света. 

Бяла река  е наричана още Манастирска река, заради мъжкия Калоферски манастир в района. Тя е левият най-голям приток на р.Стряма и в нея се вливат едни от най-красивите водопади в „Централен Балкан“, сред които Райското пръскало, както и живописни вирове като Синият и Черният вир, все красиви места, които искам някой ден да посетим. Реката е наистина „бяла“ напролет, когато е най-пълноводна и от бързата й скорост водата образува бяла пухкава пяна.

Екопътека „Бяла река“ се намира в подножието на Стара планина, на североизток от Калофер. Подминаваме града и да търсим табелата за Манастира и Бивак Бяла река. Минава се по стар разбит асфалтов път близо 6 км, които може да ви се сторят дори повече заради лошата пътна настилка. Но пътят все пак е проходим за леки автомобили, така че минаването му не е проблем.  Подминаваме манастира и след няколко стотин метра  се озоваваме на паркинг, от който започва нашето приключение. За ваша информация GPS-а показва и втори маршрут, по който решихме да минем на връщане, но повярвайте ми, вторият път е дори по-лош от първия и не ви го препоръчвам! Но да се върнем на разходката…

Невероятната гледка от хиляди балансирани камъни

В самото начало на пътеката ни посреща невероятната гледка от хиляди малки и големи кули от балансирани камъни. Истинско изкуство, при което се подреждат различни по форма и тежест камъни, като се цели да се запази равновесието им. Подреждането на камъните в различни по височина и форма кули същност не изисква никакви специални знания и умения, а просто малко повече спокойствие и търпение.

Признавам, че присъствието на толкова много финно балансирани камъни именно тук, много приятно ме изненада. Макар да не знам чие дело са тези красиви произведения на изкуството, с удоволствие добавихме една малка куличка и от нас. Балансирането изглежда като медитация за абсолютна хармония с природата. Мисля, че то носи вътрешен баланс, както на този, който ги подрежда, така и на всички, които им се любуват след това. А вие бихте ли опитали да направите такава кула?

По пътеката

Екопътеката е наскоро реставрирана и напълно достъпна дори и за неподготвени туристи.  Има по-кратък и по-дълъг маршрут. Ние избираме дългата пътека, която образува форма на осмица на картата. Пътят следва ждрелото на реката.  Прехода по него е около 2-2,5 часа без да се бърза, а и като добавим някоя друга спирка за снимки.

Пътеката се вие ту от единия, ту от другия бряг по поречието на реката. Минава се през 8 дървени мостчета, от които се откриват множество живописни гледки.

Маршрутът включва неколкократно изкачване и слизане по дървени стълби и пътеки, като в най-високата точка, пътеката открива гледка от 630 метра надморска височина към централната част на Стара планина. По пътеката са поставени няколко информационни табели, които разказват за парка, реката, растителния и животинския свят в района.  

Ако търсите място, където да се откъснете от градския шум и да се насладите на спокойствието на природата, екопътеката е едно чудесно предложение! Тя не само ще ви потопи в спокойната си атмосфера, но и ще ви предложи уникални гледки към Стара планина. През пролетта и лятото, Бяла река омайва със зеленината, която я обгръща, но следващите няколко уикенда са идеалният момент да се насладите на златната есен в гората.

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.

See this Instagram gallery in the original post