Lilyana Uzunova

Приключение в Египет

Lilyana Uzunova
Приключение в Египет

Египет е една от дестинациите, която беше в моя списък от години! Между Нил, Червено море, Кайро и пирамидите има толкова много история и култура за изживяване.

След директен полет до Хургада, трансферът ни оставя в хотела, който сме избрали за следващите 6 дни, а след това ни предстои и ден в Кайро. Пътуваме с агенция, за мен това е определено нещо ново и не съвсем „моето“, но смятам, че е най-разумният и лесен начин да се пътува в Египет.  

Какво посетихме:

Луксор

Признавам си, че посещението в Луксор беше най-чаканото за мен. Пътуването до Луксор е около четири часа и половина. Денят започна много рано и включва посещение на три от най-известните забележителности около Луксор – Долината на царете, храмът на Хатшепсут и храмовият комплекс Карнак. Луксор е бил столица на Древен Египет, поради което има много древни дворци и руини, концентрирани около Луксор.

Долината на царете

В тази пустинна равнина, заобиколена от стръмни хълмове, са открити 62 гробници на египетски фараони, сред които известната гробница на Тутанкамон. През 1922 г. Хауърд Картър открива гробницата на този млад фараон, която за разлика от останалите гробници в Долината, които са отдавна ограбени, се оказва непокътната от хилядолетия. Златната маска, десетки златни насити и саркофазите на Тутанкамон открити в гробницата му в Долината на царете са изложени в Археологическия музей в Кайро, който посетихме по-късно.

Гробниците на управниците на Новото царство заменят великолепието на пирамидите, в които били погребани техните предци от Старото царство. Защо? Защото те били видими и лесна плячка за враговере, които минавали през египетските земи и ги ограбвали. Скрити в тази пуста скалиста местност, тук са открити 62 подземни погребални комплекса. Ние посетихме 3 от тях.

Повечето от гробниците в Долината на царете същност не са отворени за посещение. Някои от най-впечатляващите гробници са гробницата на Тутанкамон, гробницата на Рамзес V и VI и гробницата на Сет I, които ние успяхме да посетим.

Храмът на Хатшепсут

Недалеч от Долината на царете се намира храмът на Хатшепсут – един от редките случаи, когато жена поема престола на фараона. Хатшепсут се качва на престола след смъртта на мъжа си, като единственото дете на фараона Тутмос I, и властвала над Египет повече от 20 години.

Храмът представлява огромна стъпаловидна каменна постройка на три нива, богато украсена с множество скулптури и барелефи. Самият храм е наричан от египтяните Djeser-Djeseru или в превод „най-свещен от свещените“. Беше изключително красив, вграден в огромните варовикови скали.

Карнак

Най-големият храмов комплекс в Египет, който събира на едно място постиженията на египетската архитектура по време на царуването на повече от 30 фараона. Храмът е разширяван по време на различните фараони преди 4000 години (около 2055 г. пр. н. е.) и това строителство продължило почти хилядолетие, докато римляните превземат Египет в късните години пр. н. е.  

Точно на входа се намира Обелиска на Рамзес ІІ и след това се озоваваме в огромна зала, пълна с гигантски колони. Хипостилната зала на храма Карнак е една от най-впечатляващите части в храмовия комплекс. Залата се състои от 134 гигантски колони, подредени в 16 реда, които в миналото са поддържали покрив, който сега е паднал.

Какво още правихме:

Дайвинг и шнорхелинг

Едно от най-готините преживявания за цялата седмица безспорно беше дайвингът в Червено море.  Макар че гмуркането за начинаещи е едва до 5-6 метра, успяхме да видим два красиви коралови рифа.

Сафари

Следващата сутрин спим до късно, после закусваме и се отправяме към следващото приключение – сафари в пустинята. Джиповете ни взимат направо от хотела. Като цяло сафарито в пустинята включва разходка с джипове, каране на АТВ-та в пустинята, посещение на бедуинско селище и вечеря с барбекю и ориенталско шоу с танци. Най-вълнуващата част беше карането на АТВ-та из пустинята. Но най-вече чувството за свобода в безкрайната пустиня е просто невероятно.

Ел Гуна

Това градче изглежда съвсем различно от Хургада и макар да го определят като „Египетската Венеция“, заради изкуствено прокопаните канали, има своя доста интересна атмосфера. Микс между марокански и египетски стил и архитектура.

Кайро

След 6 дни приключения около Хургада е време да пътуваме за Кайро. Сутринта тръгваме рано, наистина рано, в 2:00 сутринта и след 500 км най-накрая стигаме Кайро.

Пирамидите в Гиза

Това е единственото от Седемте чудеса на древния свят, което все още съществува и винаги съм искала да ги видя отблизо.

Малко за историята им. Преди близо 5000 години Мемфис е бил столица на Египет, а Гиза е служила като гробище на кралските особи. Трите пирамидални комплекса - пирамидата на Микерин, пирамидата на Хефрен, и Хеопсовата пирамида са създадени в чест на фараоните, които са погребани там.

Пирамидите са разположени от западната страна на река Нил, защото това е страната, от която залязва слънцето. Преди хиляди години египтяните вярвали, че живите трябва да са от източната страна, където изгрява слънцето, докато мъртвите трябва да са от другата страна.

Камъните, използвани във вътрешната страна на пирамидите, са събрани от пясъчник в пустинята близо до Гиза, всеки от тези блокове тежи средно от 2,5 до 15 тона.  В миналото пирамидите били облицовани с красиви варовици, който се транспортирали от източния бряг на река Нил. Най-любопитно е, че гранитите, използвани в погребалните зали и галерии вътре в гробниците, идват от далечен Асуан, който е на повече от 960 километра от Кайро. Самото им конструиране и точността, с която са построени пък е сред най-големите загадки.

Най-голяма е пирамидата на Хеопс, в която решаваме да влезем, за да се изкачим до погребалната зала, където днес може да се види само неговия мраморен саркофаг. Влизането в пирамидата става по все по-тесен и по-тесен тунел, като точно преди да влезем в погребалната зала на Хеопс е най-тясният и най-ниският участък на прохода, който минаваме пълзейки. Интересно преживяване!

Музеят в Кайро

Ако обичате музеите и се интересувате от древноегипетска история, бих ви препоръчала да отделите поне 3 часа на музея в Кайро. Разбира се, невъзможно е да се види всичко. Искам да кажа, че би било невъзможно да видите дори само част от колекцията на музей, която наброява повече от 150 хиляди археологически артефакта!

Огромната 100-годишна сграда e препълнена с артефакти, но най-интересна е залата с са предметите от гробницата на Тут Анкх Амун, единствената неограбена гробница в Долината на царете край Луксор. Тук, в музей са изложине саркофазите на фараона, както и златната маска, украсена с тюркоаз, лапис и корали,  и бижутата, с които е бил погребан.

Great Egyptian Museum

Посетете Новия египетски музей: Големият египетски музей, известен още като музея в Гиза, който ще бъде открит тази година (за сега като дата на официално откриване се коментира октомври или ноември).

Това ще бъде най-големият археологически музей в света, като голяма част от артефактите и мумиите, които до скоро са били изложени в Музея в Кайро, вече са преместени в новия музей.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ:

Национална валута

Националната валута на Египет е египетски паунд или египетска лира (EGP), но въпреки това на повечето туристически места приемат и дори предпочитат да се плаща в щатски долари. Бих ви посъветвала да носите по-скоро повече долари, но все пак са необходими и малко египетски паундове, защото билетите за туристическите обекти се заплащат единствено в местна валута. Можете да смените местна валута на летището или в хотела, но обмених още в България (използвах Tavex).

- За Египет не се изискват никакви специални ваксини.

- Карта с мобилен интернет можете да купите на изхода на летището от магазини на телеком операторите.

Виза за Египет

Виза за Египет се издава на място на летището  срещу 25 долара. Не се изисква да кандидатствате предварително - процесът е лесен и прост.

-  Пийте само бутилирана вода и внимавайте да е винаги запечатана! Повярвайте ми, това е най-лесният начин да си спестите стомашните неразположения.

-  Цените в Египет не са фиксирани и местните продавачи очакват да се пазарите с тях.

Египетската кухня

Когато говорим за Египет, се сещам за пирамидите, сфинкса, фараоните, йероглифите, мумиите и древните храмове, но когато стане дума за египетската храна, тя далеч не е толкова известна.

Най-традиционното ястие за Египет е Кошари - микс от ориз, макарони и леща, гарнирани с доматено-оцетен сос и пържен лук.

- Не носете дрон в Египет! Летенето с дронове е забранено, по официална информация не са разрешени в страната изобщо. Но как са направени всички онези готини снимки на пирамидите от високо си остава мистерия за мен.

- Най-доброто време да отидете в Египет е между октомври и април. През лятото температурите могат да достигнат до 45 градуса, така че посещенията в Луксор и Кайро биха могли да бъдат непоносими за тези от вас, който не обичат горещини.

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.