Да открием Мелник - хубави вина, богата история и спиращи дъха гледки

Мелник е съчетание от необикновена природа и легендарна история. Красивите Възрожденски къщи ни пренасят в стари славни времена, а да се изгубим по старите калдаръмени улички е най-сигурният начин да опознаем града. Освен с история и великолепна възрожденска архитектура, Мелник е известен по цял свят с хубавото си вино и уникални местни гроздови сортове. Все предпоставки за едно наистина интересно ново пътешествие!

Историята на града

Множеството руини из Мелник говорят за славната и интересна история на града, която признавам си ми беше доста непозната преди да дойдем тук. Но какъв по-хубав урок по история от нагледния!

Древните траки полагат основите на града, а след тях идват славяни, българи, гърци и турци. Името Мелник е от славянски произход, "мел" в превод значи бяла глина, креда, съставна за скалите и мелнишките пирамиди, които ограждат града. През вековете Мелник е бил в пределите на България, Византия, Никейската империя и дори Сърбия. В началото на XIII век историята на града се свързва с името на деспот Алексий Слав, племенник на Калоян, Петър и Асен. Той прави Мелник столица на едноименното самостоятелно княжество Мелник.

Гледка над Мелник

Мелнишката търговия и винопроизводство

Благодарение на виното, производството на тютюн и търговията по време на османското робство Мелник процъфтява. По време на Възраждането градът е многолюден, търговията с Европа и целия свят се развива, в града се строят училища и храмове, а богатите мелнишки фамилии строят големите красиви бели къщи, с които Мелнищ днес е известен и любим на мнозина.

На 17 октомври 1912 г, Мелник е освободен от Яне Сандански, а голяма част от града е опожарена. Ако искате да научите по-подробно за историята на града, отбийте се в Градския музей. който се намира в Пашовата къща.

Останките от Болярската къща

В пейзажа на града сред белите традиционни къщи се отличава една страда – Болярската къща. Предполага се, че местната резиденция на деспот Алекси Слав е била именно Болярската къща, от която до днес са останали две стени и основите на часовникова кула, която някога огласяла града. Богатата резиденция е била пищно украсена с мрамор, мозайки и красиви стенописи. Къщата променя своята собственост през вековете и многократно е престроявана, а последно е обитавано преди Балканската война. От внушителната крепост до днес не е останало много, но ако се изкачите до основите й, ще се насладите на една от най-красивите гледки към Мелник.

Мелнишкото вино, известно по цял свят

Широка Мелнишка лоза, един от най-типичните и уникални сортове за региона на Мелник

Широка мелнишка лоза

Уникалният сорт Широка мелнишка лоза вирее само в този края, благодарение на благоприятното съчетание на почти средиземноморски климат с мека и топла зима и горещо лято, уникални почви и природни дадености. Няма категорични сведения кога и как се появява в Мелник, но виното от Широка мелнишка лоза е едно от най-известните не само у нас, но и по света.

През ХІІІ век мелнишкото вино стига до световните пазари на Будапеща, Виена, Венеция, Генуа, Париж и Марсилия. На връщане към Мелник керваните носели скъпи европейски платове, стъклени съдове и порцелан за богатите мелнишки фамилии.

Кордопуловата къща, принадлежала на богатия мелнишки род Кордопулов.

Кордопуловата къща в Мелник

Кордопуловата къща

Една от задължителните спирки, ако за първи път идвате в Мелник, е Кордопуловата къща на над 260 години. Тя е най-голямата възрожденска къща не само в България, но и на Балканите. Голямата и пищно украсена къща е принадлежала на богатата мелнишка фамилия Кордопулови, която търгувала мелнишко вино с цяла Европа.

Винената фамилия в продължение на столетия произвеждала и търгувала с над 250 хиляди литра вино. Собственикът на къщата Манолис Кордопулис, учил винопроизводство във Франция, развил и модернизирал не само винопроизводството, но и социалния и културния живот в Мелник.

Къщата е построена на три нива. Богатата й архитектура е съчетание между българските традиции, ориенталски нотки и европейските трендове на онова време. Най-голямото помещение е гостната, само нейният размер е по-голям от апартаментите, в които днес съвременните хора живеем. Стаята има изложение на четирите посоки на света, а на всеки кръгъл част от прозорците влиза по един слънчев лъч. Таванът е богато украсен, в центъра му е разположено слънце, а дванадесетте геометрични фигури по края символизират дванадесетте апостола и дванадесетте месеца в годината.

В спалнята витраждните стъкла са в няколко стила, а таванът е микс от български, турски и гръцки стил. Камината е във вид на минаре, върху което има кръст, което говори, че етносите, населявали региона, са живели в мир и разбирателство. 

Следващата интересна стая е столовата, където са се провеждали не само закуските, обедите и вечерите на семейството, но и сключването на сделките. В нея има тайник- шкаф, където се е състояло сключването на сделките - винаги само между двама човека.

По вътрешни отвесни стълби се качваме към лятната тераса, където е изобразена картата на България през възрожденския период, а уникален слънчев часовник с точност показва времето. В единия край на картата има посадено дърво, символизиращо разположението на Мелник на картата. Във всеки детайл има вложена умисъл и послание към следващите поколения.

След като разгледахме горните етажи на къщата се отправяме към първото ниво, където се е приготвяло виното. В над 200 метра тунели под къщата е ферментирало и отлежавало виното на Кордопулови. Самите тунели са прокопани на ръка в продължение на 12 години и представляват естествен хладилник, който подържа постоянна температура между 7 и 9 градуса  през цялата година.

Разходката ни в Кордопулавата къща приключва с  чаша вино, защото няма как да влезем в Кордопуловата къща и да не опитаме от тяхното вино, въпреки че тепърва ни предстоят още винени приключения.  Опитваме по чаша вино от широка мелнишка лозя и руен, който пък е хибриден сорт между широката мелнишка лозя и каберне. Малко след като се запознахме с историята и традициите на мелнишкото вино в Кордопуловата къща, ще посетим една съвременна и модерна винарна – Вила Мелник, която успешно съчетава местната винена традиция и пише новата история на винопроизводството в района.  Повече за посещението там можете да прочетете в статията “На гости на Вила Мелник: семейната традиция и любовта към виното”.

Църквата Света Варвара, разположена под Кордопуловата къща

Църквата Света Варвара под Кордопуловата къща в Мелник

Храмът на фамилията Кордопулови

Тя е една от 5-те храма, които оцеляват след опожаряването на Мелник през 1913г. До днес са запазени единствено стените и апсидата при олтара, но местните хора са направили малък дървен иконостас и кът за свещите, където всеки вярващ може да спре и да се помоли пред иконата на светицата.

Към платото Свети Никола – най-красивата гледка към Мелнишките пирамиди

В търсене на още красиви гледки над Мелник и красивите Мелнишки пирамиди се отправяме към платото Свети Никола. Пътеката започва по стръмна калдъръмена уличка между къщите в горната част на града. Преминаваме покрай митрополитската църква Свети Николай Чудотворец, която отвън изглежда много интересна, но за съжаление всички църкви в Мелник се оказаха затворени в неделя.

По нататък продължаваме  по пътека в гората. Пригответе се за стръмно на кратко изказване, но само около 15-20 минути. След като се качихме на платото се откри и първата красива гледка към пирамиди. Както винаги трудният път ни се отплаща със спираща дъха панорамна гледка!

Останките от базиликата Свети Никола на платото Свети Никола над Мелник

Базиликата Св.Никола

На самото плато има останки от базиликата Свети Никола, изградена в периода на Първото българско царство, но до днес са останали само руини след пожар през 1913 г. Археологическите проучвания обаче установили, че самата базилика е изградена върху древен тракийски храм, посветен на богинята Бендида .

Останки от крепоста на Деспот Слав на платото Свети Никола над Мелник

Останки от замъка

Освен руйните от базиликата на платото открихме и останки от замъка на деспот Алекси Слав. За съжаление те бяха значително обрасли и по нищо не напомняха на славата и величието на някогашната постройка на това място.

На платото можете да откриете руините от още два манастира – манастир „Света Богородица Спилеотиса“ и манастир „Свети Харалампий“.

Малки лъкатущещи пътечки по платото ни отвеждат към различни панорамни гледки към града и към разположените около него скални пирамиди. Бъдете внимателни обаче, защото тези места не са обезопасени, а самите пирамиди са все пак пясъчници. На няколко пъти, улисана в снимки, забравях за това и самата аз.

Мелнишките пирамиди

Пирамидите наред с виното са един от символите на Мелник! Тези уникални природни образувания са получени следствие на хиляди години ерозия на глинената почва. С течение на времето те продължават да се променят, но със скорост толкова бавна, че един човек за целия си живот едва ли може да забележи. 

Мелнишките пирамиди са във всякакви разнообразни форми

Скалните пирамиди се делят на три дяла:

Мелнишки, Кърлановски и Роженски пирамиди, разположени на площ повече от 50 кв.км. С внушителните си размери някои от пирамидите надвишават 100 метра височина, специфичният им релеф напомня на скални игли, конуси и много други форми. Характеризират се с напълно отвесни пясъчни склонове и върхове, които често са обрасли с растителност и дори дървета!

Къде отседнахме в Мелник

Хотел Речен Рай

Нашият дом далече от дома през изминалите няколко дни в Мелник беше хотел Речен рай. Комплексът се състои от няколко къщички, сгушени на спокойствие под вековни чинари, а Мелнишките пирамиди са буквално над нас.

Любезният домакин Георги ни посрещна петък късно вечерта, а ние, изгладнели от дългия път, останахме очаровани от вкусната вечеря, с която ни посрещна. Романтичната вечеря  на терасата на ресторанта под звездите веднага ни накара да се отпуснем, да се насладим на спокойствието, което се нарушаваше само от шума на река Мелнишка, до която нямахме търпение да се разходим на сутринта.

Красивите панорами към заобикалящите скални пирамиди са любимата гледка, с която се будех няколко сутрини. Признавам си отдавна не се бях наспивала толкова добре на свеж и чист въздух. Хотелът е направен с много мисъл, уютен и със запазен традиционният стил, характерен за мелнишките къщи.

Дворът на хотел Речен рай в Мелник

Релакс сред природата

Природата и мястото, на което е построен хотела, са уникални. Истински рай в гората, само на 10 минути от центъра на Мелник. Дворът на хотела се прелива с гората и минаващата наоколо река. Беседките са идеални за следобеден релакс с книга в ръка и ароматно кафе.

Препоръчваме с две ръце и четири лапи хотел Речен рай. Знаете, че когато пътуваме с Чарли, не винаги е лесно да открием хубаво място за настаняване, където да ни приемат с домашен любимец. Нашите домакини от хотел Речен рай не само са отворени сърдечно към домашните любимци, но и самите те имат лабрадор.

Гостите с домашен любимец биват настанени в една от сградите в страни от основната хотелска сграда с ресторанта, в по-тихата и спокойна част на комплекса. Подхождат с разбиране към някое и друго излайване, а зелените поляни пред хотела станаха любими за разходки на Чарли и предпочитано място за кафе на слънце за нас.

DJI_0967.jpg

Сред природата

Благодарим за любезното гостоприемство на нашите домакини от хотел Речен рай. Ако и вие решите да им гостувате, то непременно го поздравете от нас. :)

Роженският манастир

Хотел Речен рай е разположен недалеч от пътя Мелник - с. Рожен, така че преди да си тръгнем от Мелник, решихме да посетим селото и Роженския манастир, разположен на около километър след селото.

Самият манастир е още от Средновековието, точната година е неизвестно, но още с първите стъпки в двора ме обвзема усещане за стара и света обител, дом на вярата в продължение на много векове. Жилищните сгради на манастира ограждат класив и поддържан двор, облян с асми, палми, нарове и много цветя. В църквата на манастира има стара гръцка икона „Света Богородица Вратарница“, за която се смята, че е чудотворна и лекува.

Църквата на „Св. св. Кирил и Методий“, близо до Роженският манастир

Църквата Св. Св.Кирил и Методи

Ако тръгнете пеша от селото към Роженския манастир, ще минете покрай църквата „Св. св. Кирил и Методий“. Тя е построена в началото на миналия век, а инициатор на строежа е войводата Яне Сандански, който е погребан до църквата.

Роженският манастир е построен в красива местност, а от двора на манастира започва екопътека, която отвежда до невероятна гледка към скалните пирамиди, но оставихме тази разходка за следващия път, за да й се насладим пълноценно.

Роженските скални пирамиди край Мелник

Спиращите дъха гледки

Тръгваме си от Мелник, заредени с много положителни емоции от всички красиви гледки на този магичен регион. Мелник определено е място като никое друго. С интересната си история, красива архитектура, прекрасни вина и спиращи дъха гледки нямам търпение да се върнем отново скоро, за да преоткрием още от Мелник!

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.