Lilyana Uzunova

View Original

Романтично пътешествие в Стария град на Несебър

Добре дошли в любимия ми Несебър!

Повечето хора, които ме познават знаят, че обожавам родния си град Несебър. Историята, попита по старите калдъръми, културата, красотата на морето. Несебър е любим на мнозина. Но вярвам, че най-добрият начин да усетите уникалния дух на това място е именно през погледа на местен човек. А повярвайте ми, Несебър има наистина уникален дух и култура, нека ви разкажа! Каня ви на една виртуална разходка из най-известните и любопитни кътчета, събрани на малкия полуостров…

Мелницата, символ на Несебър

Започваме разходката из Несебър с Мелницата, която ни посреща на провлака- тясната ивица суша, която свързва новия и стария град. Навярно малко от вас знаят, че мелницата, превърнала се в символ на града, е същност там от скоро и никога не е мелила брашно. Причината е, че тя е възстановка на мелница от времето на османското робство, която се е намирала на абсолютно същото място. Предшественицата на тази мелница е била разрушена от силно земетресение през 1929г., а тази е построена през 1944г., но с изцяло декоративна функция и днес се е превърнала в абсолютен символ на града!

Заради местоположението си, в града е имало множество вятърни мелници, според историците повече от 5 на този малък полуостров! Основата им е била от масивен цилиндър от зидани камъни, а горната част от дърво. Приземният етаж служел за склад, вторият бил жилищното помещение на семейството на мелничаря, а на последният етаж било работното помещение, където се мелело брашното.

Освен тази мелница, в града има останки от още две. Едната откриваме на северния бряг на полуострова, близо до останките на базиликата „Света Богородица Елеуса“, а другата за съжаление не е достъпна за хора, защото е буквално задушена сред един хотел в другия край на провлака.

Несебърските Възрожденски къщи

Характерна част от духа на Несебър са красивите Възрожденски къщи. На малкия полуостров има около 100 къщи, които до голяма степен са запазили оригиналната си архитектура от миналия и по-миналия век. Къщите следват линията и извивките на криволичещите улици, така че докато се разхождаме из калдаръмените улици виждаме къщи във всякакви разчупени линии и форми.

В миналото къщите били на два етажа- каменно приземие и жилищен етаж с дървена конструкция, които отразявали нуждите и живота на несебърлии. Докато приземният етаж е служел за склад за храна и изба за вино и той е бил изграден от камък, за да запазва хладно през лятото, вторият етаж, издаден на еркер над улицата е бил жилищен. Той е изолиран с естествени материали и дървена ламперия, които да изолират и задържат топлото през зимата и хладно през лятото. Несебърските къщи нямат чардаци заради силните морски ветрове, но някои имат малък навес или тераса, на които се сушала рибата. Тези на пръв поглед напълно функционални решения в миналото днес придават неповторим облик на къщите и особена атмосфера на града.

Като част от богатото културно-историческо наследство на Несебър, има няколко основни правила свързани със стопанисването на къщите на малката педя земя. Въпреки че преди няколко години Несебър влезе в новинарските емисии със скандални репортажи именно за запазване на автентичния вид на Възрожденските къщи. За съжаление опазването на автентичността на къщите се сблъсква с интересите на хората, които ги обитават, и това доведе до напрежение.

Факт е обаче, че това доведе до множество проверки и нови правила, които намалиха амбулантната търговия и въведоха нови правила, които ограничиха всички нови „модерни“ табели и всякакви видове рекламни материали и търговски конструкции, които изпълваха улиците и фасадите на къщите. Разглеждайки стари снимки, днес с усмивка установявам, че те наистина драстично са намалели за сметка на множество занаятчийски работилници, магазини за ръчно правени сувенири, малки бижутерии, няколко винени магазини, красиви малки галерии и бутици за дрехи.

Пристанището и рибарите

Рибарите са неизменна част от пулса на града, а пристанището е единственото място, където можем да открием местните през лятото, когато тесните калдъръмени улици са пълни с туристи от цял свят.

Рибарите излизат много рано, малко след изгрева, а ако искаме да си купим прясна риба трябва да сме на пристанището и са изчакаме прибиращите се лодки около 10:00-11:00 часа сутринта. Ако уловът е бил добър, можем да си вземем пресни попчета или сафрид, а през есента попитайте дали не е излязъл вече карагьоз или паламуд.

Пристанището на залез слънце

Пристанището на залез слънце пък е чудесна идея за разходка особено през летните вечери. Романтиката би била пълна, ако извадите късмет и видите делфините, които понякога идват към пристанището и си играят в залива!

Едно от най-любимите ми неща е разходката с яхта около полуострова по залез слънце. Едно от най-невероятните преживявания! Като човек, израстнал в Несебър, всеки път се изненадвам колко е красив малкия полуостров, а гледките по залез слънце никога не се повтарят. Ако все пак се качвате за първи път, ви съветвам да изберете малка яхта с по-малко хора, за да избегнете туристическите претъпкани корабчета, както и да погледнете прогнозата за времето. В 90% от летните вечери времето е просто прекрасно за едно няколкочасово плаване по залез.

Няколко любими места в стария Несебър

Wine bar & shop REGION

Сгушен в малък очарователен двор на стара къща в сърцето на Стария Несебър, вино бар Регион , за който вече съм ви разказвала в блога. От страната на улицата се намира магазинът за вино, който предлага доста добра селекция от малки бутикови български изби, а навътре се влиза за бара. Често организират и представяния и дегустации на български изби.

Малък двор, облян със зеленина и стил който ми напомня на Италия, но с някои модерни детайли. Признавам си, че беше любов от пръв поглед и мястото веднага ме впечатли с приятната атмосфера и спокойствие. Идеално място, където да изпиеш чаша вино с приятели! Любезните домакини винаги ни съветват в избора на някое хубаво българско вино, което да направи вечерта още по-хубава. Отбивам се често и ако трябва да съм честна е едно от най-приятните места, които можете да откриете в стария град на Несебър.

Еко бар При Майкъл

Еко бар „При Майкъл“ е едно от скритите места в стария Несебър, което едва ли бихте забелязали сами, ако някой не ви го препоръча. Въпреки че всеки път го откривам след известно лутане из улиците, не пропускам да се насладя на някой летен коктейл в градината на бара. Менюто е с морска тематика, а сред коктейлите ни очакват ”Несебърски нощи”, „Морска пяна” и други тематични.

Но бързам да ви предупредя, че това никак не е типичният бар! Отвътре барът прилича на пещера със сталактити и сталагмити, а отвън пещерата продължава. Масите са обгърнати със зеленина, а сред „пещерните образования“ има езерце с рибки и водни костенурки. Кътче с прохлада за горещите летни вечери!

Ако искате да опитате прясна риба и да се насладите на красива гледка към морето можете да се отбиете в ресторант „Вега“ или ресторант „Тангра“. Попитайте за рибена чорба и за традиционната несебърска салата „Мезето на капитана“, която включва прясно маринована риба. Ако пък сте фенове на мидите, непременно опитайте миди с черупки в бяло вино и копър или мариновани миди по несебърски.

Арт ателие Дворът

Когато се разхождам по очарователните улици на стария град, случайно попадам в чуден свят. Дворът на една от къщите е преобразен на арт ателие и галерия - арт ателие Дворът. Прекрачвам прага на старата къща и откривам чудно място, създадено с любов към изкуството и в което ще го откриете в най-различни форми.

На една от вратите е написано ръчно любим стих от Христо Фотев: "Не е измислица морето и щастието съществува!" Ако търсите уникален подарък, създаден от български автори или нещо красиво за дома, което да ви напомня за лятото, това е мястото! Аз открих две картини на несебърска художничка, които ще прелитят океана за подарък на скъп човек.

Празника на града - 15 август

Несебър отбелязва своя празник на 15 август, православния празник Голяма Богородица и храмов празник на едноименния храм “Успение Богородично”. През последните години празникът се отбелязва със зрелищна заря, големи концерти и светлинно шоу по крепостните стени, което стана традиционно от 2012г. насам. Препоръчвам ви ако сте в района на Несебър в тази момент, непременно да посетите малкия полуостров вечерта на 15-ти август.

Статуята на рибаря

Статуята е дело на скулптура Ставри Калинов и беше поставена през 2006 г. Според автора скулптурата представлява „новия Ной в търсене на обетованата земя и може би гълъбът е намерил в този благословен несебърски бряг спасението.“ Дали ще се превърне в новия символ на града не знам, но определено добре се вписва в пейзажа. Можем да се разходим около нея и да се насладим на гледката към Южния плаж, която е изключително красива по залез слънце.

Крепостните стени, които някога пазели града

Разходката из стария Несебър започва от портите на града, които в миналото са служили за доброто укрепление и защита. Останките от античната крепостна стена се датират от IV век пр.Хр., когато градът е бил богат и влиятелен в морската търговия, а в следващите векове стените продължавало да се укрепва и засилва. Днес останките, които виждаме, свидетелстват за стена с височина над 10 метра и широчина над 3 метра, подсилена с още по-високи кръгли кули. От  крепостните стени са запазени части и по южното пристанище, където стоят на пристан рибарските лодки. Крепостните стени на стара Месембрия и днес впечатляват с внушителните си размери, макар че една голяма част от площта на полустрова заедно с крепостните стени, които го ограждали, вече са под морското равнище. Преди хилядолетия Месамбрия е била с площ три пъти по-голяма от сегашната, защото малкия полуостров, макар и бавно, потъва.

Музей „Старинен Несебър“

Веднага щом преминем през портите през крепостните стени в дясно виждаме масивната каменна сграда на Археологическия музей. В просторната сграда на музея е изложена експозицията „Несебър през вековете” в четири зали, от която ще научим повече за богатия икономически, културен и духовен живот в миналото на града, а на входа на музея откриваме дипломата, удостоверяваща вписването на Стария Несебър в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Най-интересни и впечатляващи са мен са подредените експонати в музея от гръцкия период във втората зала на музея. Виждаме откирити изящни мраморни надгробни плочи, изключително фини златни накити, красиви керамични съдове, почетни декрети, мраморните оброчни релефи, украсявали някога храма на Зевс, колосални статуи като тази на бог Аполон, торсът от статуята на бог Херакъл, статуя на богинята на щастието Тюхе. Представени са и уникални месамбрийски сребърни и бронзови монети, които Месамбрия като самостоятелен полис имала право да сече.

Изключително богати са били погребалните дарове в гробниците на Месамбрия, които са намерени на полуострова и на отсрешния бряг. В музея са изложени част от откритите артефакти, сред които надгробни плочи с изобразени сцени от живота на месамбрийците, изключително красиви бронзови съдове (хидрии), както и изящни златни накити, дело на местните ювелирни ателиета.

Слизаме по стълбички и се озовавам в иконната зала на музея, където са изложени едни от най-ценните несебърски икони, някога украсявали несебърските църкви. В продължение на чели 7 столетия (ХІІІ- XVII век) Несебър е бил център на православното християнско изкуство. До нас са достигнали около 250 икони, които са украсявали старите църкви на полуострова. Много от иконите са посветени на Богородица и отразяват силно изразеното почитание към нея. Изумително е колко добре са запазени икони на над 5 века. Повечето от иконите в залата са дело на несебърската иконописна школа, която е била изключително развита през XVI-XVII век. След падането под османско робство, градът остава център, съхраняващ християнските ценности, култура и традиции.

Ранновизантийските терми на император Юстиниян І Велики

Градските терми ни връщат много назад във времето – окще в VIв. При управлението на византийския император Юстиниян І Велики. Тези късноантични терми са се снабдявали с вода чрез сложна тръбопроводна система, обхващаща целия полуостров.

Градските терми са включвали 5 помещения с топли басейни, зали и коридори. Днес ясно личат основите на красивите им стени, а в миналото подът е бил покрит с декоративни мозайки и мрамор. Най-впечатляващата част от ранните византийски терми е голямата централна зала, която е подкрепена от четири масивни мраморни колони и увенчани с коринтски капители. Проучена е около 2/3 от площта на термите, а за съжаление останалата остава под улицата и съседните сгради. Преди няколко години се говореше за проект, който да ги реабилитира, за да бъдат достъпни за туристите. Днес те се намират под нивото на улицата и въпреки, че може да се видят от горе, не можем действително да слезем и да ги разгледаме, а със сигурност би било интересно!

Амфитеатъра

Античния театър е бил средище на хората от Месембрия още от гръцкия период на малкия полуостров. Сцената на античния амфитеатър е още жива! Всяка година малки и големи артисти от цял свят се събират на десетки фестивали и концерти през лятото. Ако сте в Несебър през летните месеци е много вероятно вечер да чуете музика, която да се носи от амфитеатъра, защото културния афиш е винаги пълен с интересни събития.  

Старите църкви на Несебър

Несебър се гордее със своите църкви, който бележат богатия религиозен живот през вековете на тази малка педя земя. Сред най-красивите църкви, запазени до днес са базиликата "Св. София", известна като Старата митрополитска църква, и църквата "Богородица Елеуза", разположена на северния бряг, църквата "Св. Йоан Кръстител" от XI век със цилиндричния си купол, както и църквата "Свети Стефан", която е забележителна със запазените си стенописи и фрески от XVI век. Вижте повече за интересните църкви и тяхната история в статията “Несебър и неговите великолепни църкви”.

В следващата статия “Несебър и неговите великолепни църкви” съм ви подготвила няколко интересни истории и легенди, свързани със старите църкви на малкия живописен полуостров.

Поздрави и усмивки,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.

See this Instagram gallery in the original post