По екопътека Златна Панега и посещение на Пещера Проходна
Златна Панега
Лежерна неделна разходка за мечтатели
Екопътека Златна Панега е част от геопарк Искър Панега. Екопътеката започва от голям паркинг на около 2 км от Луковит. По пътя има няколко табели, така че няма как да се объркате. В самото начало на ексопътеката има два маршрута, от които можем да тръгнем. Първият, за който се тръгва през малка арка, напомняща пещерата Очите на Бога, е по-екстремен. Спускаме се през скалите с помощта на вкопани стъпала и дървени стълбички, а след тези 50-тина по-екстремни метра, пътеката продължава съвсем полегата и приятна. Има и втори по-лесен вариант, който започва от паркинга и се спуска по черен път. По-дълъг, но достъпен и лесен вариант. Който и от двата маршрута да изберем за начало, ще ни отведат до малка беседка, а пред нас се разкрива красотата на река Златна Панега с нейните синьо-зелени нюанси! Уникалният цвят на водата, който на моменти ни напомня на Крушунските водопади, същност се дължи на заради разтворения калциев карбонат във водите на реката.
Екопътеката е лек и приятен маршрут за разходка, като минава през малки дървени мостчета, изградени покрай скалите платформи и сенчести беседки за почивка. По средата на пътеката минаваме покрай пещера, която обаче не е благоустроена и осветена за посещения. И завършва с по-голям обособен кът за барбекю, отдих или просто пикник с домашни сандвичи и сладкиши.
Изградената екопътека лъкатуши ту от единия, ту от другия бряг по пролома на река Златна Панега, която извира от един от най-големите карстови извори-Глава Панега. Мястото около самия извор е било с окултен характер в миналото. Вярва ли, че в реката е съхранена силата на Панацея – дъщерята на древногръцкия бог- лечител Асклепий. Именно за това те търсели лек от водата, като се потапяли в нея или отпивали с надеждата да се излекуват от болестите си. Траките също вярвали в лечебните сили на водите на извора и изградили древно светилище на Асклепий (Ескулап), силно почитан в тракийските земи . И до днес има хора, които идват тук на Гергьовден и Спасовден, водени от надеждата за лек и изцеление.
Защо геопарк?
Геопарк Искър-Панега е територия с един или повече обекти с научно значение от геоложко, археологическо, екологично и културно естество. Геопарк Искър Панега съчетава геоложки образувания на 100-120 милиона години, богата флора и фауна, както и и културно-историческо значение. Целта е съхранение, развитие и популяризиране на района, както и да бъде по-достъпен за посетители благодарение на изградената инфраструктура от мостове и платформи по екопътеката.
Кога да посетим?
От ранна пролет до късна есен можем да се разходим по маршрута на екопътеката. Ние избрахме да посетим през един ноемврийски топъл уикенд, като съчетаем пътуването с посещение на Крушунските водопади и Деветашката пещера в събота, а Златна Панега в неделя. Изключително приятен и балансиран маршрут, който бих препоръчала като добро съчетание за почивните дни.
Пещера Проходна, известна още като “Очите на Бога”
Пещера Проходна е най-дългият пещерен тунел в България. Наистина при влизането на входа, пещерата ме удиви с големите си мащаби, великолепието на природата и внушителните размери.
В следствие на ерозията в тавана на средната зала на масивната варовикова скалата са се образували две дупки с почти еднаква форма, които наподобяват очи. Така още миналия век пещерата става известна с името „Очите на Бога“. Погледнати от долу приличат на две очи, които сякаш се взират в нас. Всяка година в деня на пролетното равноденствие (21 март)през „очите“ минава слънчев лъч. Днес това само загатва за някогашните обреди, извършвани на това място. Някога на този ден древните хора идвали в пещерата, за да извършат обреди за плодородие през годината. Според други учени траките използвали пещерата като календар, за да отмерват сезоните според движението на слънчевите лъци.
Днес мнозина вярват, че ако човек застане под очите и отправи съкровена молитва, тя ще се сбъдне. Заставаме под „Очите на Бога“ и ситния дъжд, който преди малко започна, изглежда като сълзи, които капят от очите. Толкова силно и магично усещане, което никоя снимка и видео не може да запечата!
3 интересни факта за пещера Проходна
- Преди повече от 60 милиона години през тунела на пещерата са преминавали водите на река Искър, днес нивото на реката е под пода на пещерата.
- Пещерата е истинска снимачна площадка на много български и чуждестранни филми, сред които „Време разделно“, „Херкулес“
- Пещерата е идеално място за търсачите на силни усещания като бънджи скокове и скално катерене
На излизане от пещерата ни очакваше красива двойна дъга за още по-прекрасен завършек на уикенда и приключението!
Какво още да видим в района?
Поздрави и усмивки,
Лили