Lilyana Uzunova

View Original

5 любими места на Северното Черноморие

Обожавам да посещаваме Северното ни Черноморие и реших да ви споделя райските кътчета, които си заслужава всеки да види. Маршрутът, който ви представям е перфектен за бягство през уикенда, така че enjoy...  

 Дворецът Балчик

Често Дворецът в Балчик е наричан Дворецът на румънската кралица. Създателка на това романтично и приказно местенце е Мария Единбургска. Тя е била британска принцеса и кралица на Румъния, съпруга на румънския крал Фердинанд I. По време на управлението на крал Фердинанд І добружанската област е била част от Румъния. Мария бързо се влюбила в това красиво морско градче и спокойствието на морския бряг и решила да го превърне в своя лятна резиденция. 

За двореца в Балчик, румънската кралица Мария казва, че "нищо, сътворено от човешка ръка, не бива да нарушава великолепието на природата". Именно под този наслов е проектиран и направен този комплекс, който служел за нейна лятна резиденция. В него влизат няколко сгради, градини и земеделски земи,  както и вилата на кралицата, наречена "Тихото гнездо". Тя е направена в турско-арабски стил и това личи ясно по архитектурата. В обема й се откроява кула във вид на минаре и купол на турска баня. Макар обзавеждането да е доста семпло, в него са преплетени много арабски декоративни елементи, а къщата изобилства с множество съдове за свежи цветя. Цялата вила отразява уважението на кралицата към различните народи и религии по света.

По-късно в комплекса е изграден параклис, който кралицата нарича "Звездата на моретата", където някога се е съхранявало сърцето на Мария, преди да бъде отнесено обратно в Румъния. А много известна постройка е каменната пергола "Нимфениум", познат още като "Храмът на водата", където кралицата празнувала своя имен ден на всеки 15 август- Голяма Богородица. Други популярни забележителности от комплекса са „Божествената градина“, градина „Английски двор“, „Градината с кръстовидното водно огледало“, „Гетсиманската градина“, „Мостикът на двореца и гаражите за яхти“, юзината и „Мостът на въздишките“, „Алеята на виното“,"Алеята на вековете"  и „Висящите тераси“. Любимо място за мен се превърна мраморния трон, от който се открива гледка към безкрайната морска шир. 

Ботаническата градина

След възвръщането на Южна Добруджа на България през 1940 г. Дворецът попада в границите на България и около него академик Даки Йорданов изгражда Ботаническа градина. Тя се превръща в една от главните забележителности на Северното Черноморие и е любима спирка за разходка както на българските, така и на румънските туристи. 

Райската градина на Балчик е най-прекрасна през пролетните и летните месеци. През април там цъфтят полетата с разноцветни лалета, грижливо оформени в различни цветни форми. Не по-малко красиви са розариумите, които пък разцъфтяват през юни. 

Ботаническата градина има с какво да ви очарова дори когато времето не е толкова хубаво за разходка. Тогава ви предлагам да се отправите към винарната и да дегустирате различни вина и коняци от колекцията на Queen's winery. Там ще можете да дегустирате различни типични български сортове вино, както и специални плодови селекции като вино с роза Дамасцена, смокиново вино и малиново вино. Там можете да разгледате и колекция от български вина, коняци и ракии, някои от които са на над 100 години. Какъв по-хубав сувенир да отнесете вкъщи от бутилка добро вино? 

Плажът Болата 

Самотен красив плаж само на няколко километра от нос Калиакра. Болата ще ви очарова с труднодостъпния път до там и с фактът, че е единствения пясъчен плаж в района. Това райско кътче дълго време е било военна зона, непристъпна за обикновените хора. Днес всеки, който преодолее труднодостъпния тесен и виещ се път, може да се наслади на красотата на морския бряг. Дивият плаж впечатлява не само със ситния пясък, но и с красивите скали, които го ограждат. Варовиковите скали в местността имат червен цвят поради железните окиси в глината, която запълва пукнатините им. В самите скали има скални пещери и множество ниши, които през вековете са служели за убежище. За това свидетелстват откритите останки от антично селище. Намерени са също и уникални каменни кръгове и жертвени камъни, датиращи от дълбока древност. Наблизо археолозите откриват и на стар малтийски кръст, който според тях доказва активните търговски връзки между средновековната ни държава по вода големи пристанища като Венеция и Генуа. 

Самата местност е част от защитената зона на Комплекс Калиакра. Зад плажа има малко езеро, което се свързва с морето посредством малка рекичка. На територията й се срещат редица защитени видове, а над езерото минава Виа Понтика — пътят на прелетните птици от цяла Европа. А за тези от вас, които се осмелят да се изкачат по малка стръмна пътечка от северната страна на скалите, ще се открие спираща дъха гледка над залива и към нос Калиакра. 

И ако още не съм успяла да ви убедя да посетите Болата ще спомена за финал, че заливът стана част от Клуба "Най-красивите заливи в света". Вижте още няколко идеи за едни от най-красивите и любими плажове у нас ТУК.

Нос Калиакра

Калиакра в превод от гръцки означава „красивият нос”. Носът представлява полуостров с високи седемдесетметрови брегове, който е издаден в морето цели 2 километра. Макар районът да е сеизмичен и с времето Калиакра да се изменя, носът е с многохилядна история и през вековете е бил предпочитана територия и много народи са строили своя крепост именно на това място на Северното ни Черноморие. 

Днес Калиакра е културна забележителност, в която могат да се видят останки от различни епохи. Самият вход към полуострова е порта, част от останките на крепостната стена, която е ограждала полуострова. В една от естествено образувалите се пещери е направен музей, съхраняващ предмети открити на носа, сред които котви, амфори, римски монети и погребални предмети, както и такива от ранновизантийския период. Пещерата е служела като църква през Средновековието, а в олтара й днес са изложени древни накити. За българската следа на нос Калиакра свидетелстват намерени монети от деспот Добротница.

Пещерата не е единственият открит храм на Калиакра. В най-издадената в морето точка на носа се намира параклисът Свети Николай, в който и днес могат да се запалят свещи. Не случайно параклисът е посветен на Св.Николай, тъй като той е закрилник на моряците и рибарите, а заливът, образуван от нос Калиакра,е представлявал много добро убежище при бури за минаващите оттук кораби.  Легендите разказват, че носът се е образувал, когато самият Свети Николай е бягал от турците. Друга легенда разказва за 40 девойки, които сплели косите си една за друга и се хвърлили от носа, за да запазят чисти името и честа си. Най-красивата от тях се казвала Калиакра, а днес в началото на носа има обелиск, наречен "Портата на 40-те девици" в тяхна памет.

Приказният полуостров ме плени с история, митология и спираща дъха гледка! А най-подходящото време да го посетите е преди залез слънце, когато морето се оцветява със златни тонове от слънчевите лъчи и отраженията на жълтеникавите варовикови скали.

Мидената ферма Дълбока 

Отправяме се на кулинарно приключение! Само на няколко километра от нос Калиакра се намира едно прекрасно ресторантче, което бих казала е по-популярно сред румънците отколкото след българите. Мидена ферма Дълбока е разположена в залива на местност Дълбока, където се намират и мидените развъдници в морето, а на морския бряг има ресторант с непретенциозна романтична обстановка.

Менюто, както се досещате е изцяло на мидена тематика, но комбинации като сърмички с миди, мусака с миди и руло с тиквички и миди определено ще надмине очакванията. "Готвачът-вълшебник" както казват в ресторантът все пак е заложил и на някой традиционни морски предложения като рибени чорба Морски мираж и Рибен абордаж. И нека не забравяме за какво сме дошли, а именно миди с черупки! 

Освен вкусна храна мидената ферма предлага и невероятна гледка към залеза над морето. Едно от малкото места, където можем да се насладим на залез над Черно море. 

Поздрави и усмивки,

Лили 

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.

See this Instagram gallery in the original post