Lilyana Uzunova

View Original

Винено пътешествие до изба “Страцин”

От известно време се канех да посетим винарска изба Страцин, за да опитаме техните вина и да направим една разходка из самата винарна. Въпреки че се намира само на 30 км от Несебър, така и не бяхме намерили време да я посетим, но този път решихме да съчетаем морската почивка с едно кратко винено пътешествие. Направихме уговорка за дегустация по телефона и след два дни се запътихме натам.

Винарска изба Страцин е млада изба, отворила врати през 2015г., но е разположена в  поморийкия регион, известен със старите си традиции във винопроизводството. Едва през 2016г. пускат на пазара своите първи две серии вина Soulmates и Early Birds, които вече се радват на множество награди и високи оценки както у нас, така и по света. Днес сме се отправили на едно винено приключение из поморийския тероар, за да се запознаем с висококачествените сортови вина на изба Страцин, разположена в едноименното село.

Първичното, лозята - Поморийски тероар

Страцин е малко селце, разположено на около 30 км от Несебър и Поморие, а самата винарска изба се намира в началото на селото, веднага след табелата. Ние я открихме бързо и лесно.

Посрещат ни любезните домакини – Марина, която технологът на избата, и Краси, лозарят в семейството на винарска изба Страцин. Те са собствениците на винарската изба и днес ще ни разведат из винения свят на Страцин.

Защо Страцин? Това беше въпросът, който ме глождеше още щом научих, че лозята се намират около Поморие. Причината е, че Краси и Марина участват в програма за развитие на селските райони и така бившия стопански двор в с.Страцин се превръща във Винарска изба. Самото кратко разстояние от Поморие до Страцин, пък позволява

Гроздоберът и технологията на винопроизводство

Съвсем скоро предстои гроздоберът (към времето на нашето посещение). В момента екипът на Страцин подготвят избата за гроздобер, като приготвят машините и съдовете, където започва първичната обработка на набраното грозде.

Видяхме отблизо огромни съдове с различни обеми, достигащи до 5-10 тона, винификатори и ферментатори, в които продължава последващата обработка на гроздовата мъст. След това започват тихи ферментации, а след като вината са готови, предстои да отлежава в бъчвите. Ако и вие за първи път посещавате винарна, със сигурност ще разберете много за производството на виното и пътят, който изминава до бутилката.

Енотеката, където се съхраняват бъчвите и отлежава виното

Разходката ни продължава в избата, където отлежават бъчвите с червено и бяло вино. Сред бъчвите има американски дъб, френски бъчви и няколко чилийски.

Бъчвите и отлежаването на виното в тях се оказа изключително интересна част от разходката ни за Мони. Домакинът Краси ни разказа, че 25% от бъчвите са американски, а почни 75 % френските. В тях отлежава Шардоне, Мерло и Сира. Червените вина отлежават изцяло само във френски бъчви.

Когато бъчвите са нови, виното отлежава по-малко време, за да не придобие виното твърде наситен дъбов аромат, на второ зареждане повече, а на трето още повече. След отлежаването в бъчвите, технолозите вадят виното, купажират го и тогава го бутилират, за да създадат равенство и уеднаквяване на виното от конкретната реколта.

В съседство до залата, където отлежават бъчвите, се намира Енотеката, създадена скоро с идеята да съхраняват тук вината от различните реколти. Първоначалната идея на домакините за мястото била да бъде музей със стари уреди, използвани в миналото за винопроизводство, но в последствие се е превърнало в мястото, където отлежава червеното вино в бутилките, както и малка част от тяхната колекция с историята шато Страцин, сред които бутилки от първата реколта на избата.

Както вече споменах, Винарната е отворена през 2015г., но тогава правят само първите 10 тона вино. Година по-късно, през 2016г. е официалното откриване на пазара с бранда и лого, зад което стои много интересна история, за която ще ви разкажа малко по-късно.

Време е за дегустация!

Преместваме се в дегустационната зала, която открива страхотна гледка към отсрещните лозя. Тук, в дегустационната зала, нашите домакини Марина и Краси посрещат гости от цял свят, за да им представят вината Страцин. Лабрадорът Роки също посреща гостите във винарната с щастливо развята опашка!

Залата е изключителна модерна, но в дизайна е наблегнато на дърво, библиотека с книги, посветени на виното, домашен уют и дори камина, където да се почувстваш като у дома си и да се  насладиш на уюта дори и през зимата. За ваша информация избата е отворена целогодишно и може да се направи посещение и дегустация дори и през есента и зимните месеци. Ние също ще се върнем, за да се насладим на червените вина пред пламъка на камината.

Soulmates – вина за сродните души

Брандът до голяма степен говори за самата изба, за хора, които правят виното и за самото вино, разбира се. Ето защо Краси и Марина отделят огромно време и внимание, за да подберат правилните брандове на вината от избата.

Започваме дегустацията с Soulmates Шардоне. Идеята на това Шардоне да е съчетае плод в балансиран вкус с дървесината на дъба от бъчвата, където е отлежавало. Този аромат е изключително фин, балансиран с дъба и прекрасна комбинация с плодовия атрактивен финал. Откриваме нотки на препечен хляб, маслени тонове и типичните плодови аромати на Шардонето. Това Шардоне има плътност и облота, много добре структурирано вино, което неслучайно е печелило е многократно награди.

Търсят равенство във годините и уеднаквяване на виното. За това свидетелства и фактът , че използват точно определено съотношение на видовете дървесина в комбинация френски и американски дъб, използват грозде от едно и също място от тероара и един и същи характер, като по този начин се стараят да поддържат един и същ характер на Шардонето.

Soulmates Совиньон блан Розе  - различното вино! Това наистина е различното вино, каквото не сте опитвали никога до сега! Интересна и уникална е самата технология на производството на виното, което започва със смесването на бяло и червено вино на мъст.

Ферментаторите, които разгледахме по-рано, помагат да държат на 0 градуса мъста от Совиньон блан, за да не започне ферментацията. Така Совиньон Блана се държи на гроздов сок, докато Каберне Сонивьон е на полето още и зрее. Когато се събере и червеното грозде, сокът от Каберне Совиньон се смесва с този на Совиньон блан и започват да ферментират заедно. Съотношението на бялата и червената мъст е 12-14% розе от каберне совиньон, а осталата част е совиньон блан. Използва се един и същи масив грозде и редуцират добива в този клас до 700 кг от декар.

В момента виното излиза на пазара като сортово и тече регистрация на Совиньон Блан Розе. Технолозите казали, че в това вино има многорадост, но и много сълзи. Оказва се, че докато достигнат до регистрация пътят ник не е лесен. Виното е отхвърляно на дегустационни комисии, но в крайна сметка го приемат, защото чисто дегустационно виното е много добро. Това вино почти навсякъде е високо оценено и неслучайно е в топ 50 на българските вина в класацията на ДиВино. Уникално усещане още с първата глътка - все едно пиеш бяло вино, но с  послевкуса идва червения.  Ако ще е череша, ще е бяла череша.

Розе Гренаш по Сира в провансалски стил е последното вино от серията Soulmates, което опитахме днес. При този бленд  сортовете са основните за правене на Розе в Прованс, където гренашът е винаги водещ.

Търсенето на стила на Прованс идва от един от технолозите на ВИ Страцин, който вдъхновен от посещението си в Прованс по време на гроздобера, когато се е върнал направил точно този бленд. Не толкова агресивно и ароматно вино, по-скоро много леко и лесно за пиене с нежни плодови акценти и деликатен финал. Едно лятно вино с нежнорозов цвят.  

От серията SOULMATES можете да опитате Мерло, Сира, Шардоне, Совиньон Блан, Совиньон Блан Розе, Гренаш и Сира Розе. А Краси и Марина ни разкриха малка тайна -  да очакваме друг бял купаж тази година.

Early Birds – виненото гнездо и семейните традиции

Изборът на името на серията, разбира се, отново не е случаен. Early Birds символизира семейната изба. Гнездото е символ на семейството, а двете яйца са основателите – Краси и Марина на младата изба.

От тази серия дегустирахме Early Birds Розе, трисортово розе от Мерло, Сира и Каберне Совиньон. Историята на технологията на това вино също е много интересна за нас - събира се мерлото първо, чака се сирата и накрая двете чакат каберне совиньона да узрее, разказва Краси. Смесват се на мъст и така получават розето. Розето от Early Birds серията е типичен черноморски стил розе. Много различно от провансалското Розе от Soulmates серията.

Във вкуса му усещаме по-наситен вкус с нотки на горски плодове, малини и диви ягоди, касис, свежо и нежно вино с типичния за черноморския регион аромат и вкус.

Early Birds Розе взима голямата награда на Фестивала на розетата в Казанлък по време на Празника на розата. Именно розето от серията Early Birds спечели Златния Киликс през 2018г. сред над 80 изби, взели участие във винената надпревара. На мен много ми хареса и с удоволствие взехме една бутилка за вкъщи, за да му се насладим с една морска вечеря.

От серията EARLY BIRDS можете да опитате Совиньон Блан, Шардоне, Розе, Каберне Совиньон, Мерло.

Picky Magpie

Закачката с тази нова серия на Винарска изба Страцин идва с бранда и етикета с капризната сврака. Идеята зад името е, че свраките се хранят с най-доброто зърно грозде, както те правят виното от най-добрите грозда.

Совиньон блан Picky Magpie – първото вино, което опитахме от серията, която е в продажби само от няколко месеца! Ароматът на совиньон блан, овкусен с аромат на екзотични цитрусови плодове и дълъг наситен финал. Не може да бъде объркан типичния совиньон блан с тези аромати и в същото време поднесен с красив светлозеленикав цвят!

Второто вино, което опитахме Сира по Мерло Picky Magpie може да се пие леко охладено, много свежо вино, което може да се консумира и през лятото.

За първи път опитваме от вината от серията Picky Magpie, които бих определила като добра бутилка, свежа визия и добра течност вътре. Въпреки че определяме като нисък бранд Picky Magpie, тези вина определено имат своите достойнства. Лозарите и технолозите в изба Страцин по един и същи начин се грижат за производството и на трите си бранда.

От серията PICKY MAGPIE можете да опитате Совиньон блан, Шардоне, Розе от Мерло и Сира, и червено вино Сира и Мерло.

Да опиташ вино на мястото, където е направено , е истинско пътешествие в света на виното. Ако пътувате до Черноморието, непременно включете в плановете си и посещение и дегустация във винарска изба Страцин.

Поздрави и наздраве,

Лили

Ако статията ви е харесала, споделете я, за да достигне до повече хора.

See this Instagram gallery in the original post