Розовата долина на България + още 10 идеи какво да видим в района

Розовата долина на България + още 10 идеи какво да видим в района

Влюбена съм в красотата на Розовата долина! Невероятна магия и арометарапия, която си подарихме по време на разходката из розовите полета около Казанлък.

Разходка из Розовата долина на България

Кадифена красота и етеричните свойства на роза дамасцена са признати в цял свят, а българското розово масло е световен еталон за качество.

Нека ви споделя няколко интересни факта, които научих за българската маслодайна рози:

Розовият цвят на роза дамасцена е ключовата висококачествена съставка за производството на българско розово масло, известно по цял свят

Част от

световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО

Роза дамасцена, съпътстващите я занаяти и методи за обработка са обявени за част от световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО.

  • Роза дамасцена е пренесена на българска територия още по време на Османската империя от Персия през Сирия. Самото име „дамасцена” идва от Дамаск, столицата на Сирия.

  • Оказало се, че климатът между долините на реките Сряма и Тунджа, северно от Средна гора се оказал най-благоприятен за отглеждането на ценното маслодайно растение. Още през 19 век в Розовата долина отглеждали и изнасяли розово масло за Франция, Австрия и Англия, където българското масло било най-високо оценено.

    У нас са засяти почти 40 хиляди декара с рози. Но това никак не е учудващо, защото за един килограм розово масло са необходими 3-3,5 тона розов цвят. Но ако през пролетта не е валяло много дъжд розата не е толкова маслодайна и е необходимо около 20% повече розов цвят за същото количество розово масло. Това прави цената на килограм от българското розово масло съизмеримо с цената на златото.

  • Розовото масло се измерва в специална мерна единица – „мускал“, която се равнява на 4,9844 г. Самата дума „мускал“ идва от арабски и в превод означава „тегло“.

  • Самият розов цвят се бере много ранно сутринта преди да се е изпарила росата. Така от цветовете ще се добие най-много и най-качественото масло.

Rozovata-dolina-Kazanluk-175.jpg

Част от световната парфюмерия

Розовото масло е част от съставките на най-известния парфюм в света - Chanel No.5. Българско розиво масло се изполва в козметиката на Estee Lauder, Nina Richi, Dior и много други световноизвестни марки.

От роза дамасцена до българското розово масло

Както вече ви споменах, розите се берат много рано сутринта и при това на ръка. Самият процес на розоберитба продължава между 20 и 40 дни. Набраните рози се носят в розоварната.

Следва процес на парна дестилация при висока температура, при която след като течността премине през охладител, се извлича розовият дестилат – течност, богата на розово масло. Следва втора преварка на течността, при която розовото масло се отделя на повърхността на металния контейнер.

Отглеждането на рози има дългогодишна традиция в района на Казанлък. В миналото дестилацията на розите се е извършвало в специално изработени медни казани, в които се слага около 180-200 кг прясно набран розов цвят и се допълват с вода. След това казаните се загрявали на бавен огън.

Розоберът се отбелязва с традиционния Празник на розата и избирането на Царица на розата в Казанлък, Павел баня и Карлово. Тази традиция започва още през далечната 1903г., когато в Казанлък организирали първия Празник на розата.

Как да открием най-красивите розови полета?

Оставете интуицията да ви води. От края на май до към средата на юни районът около Казанлък е облян с розови цветове. Тръгнете с колата, карайте бавно и ще откриете вашето розово поле. В началото на юни ние се насочихме в района на селата Розово и Бузовград, където пътят е доста по-малко оживен от главния път Стара Загора – Казанлък и това ни позволи да караме бавно и да разглеждаме розовите градини. Някои бяха вече обрани, други тепърва щяха да разцъфтяват, а за някои беше точния момент

Розовата долина е едно от райските кътчета в България! Още не сме влезли в розовите градини и усещаме аромата на благоуханните рози, който се носи из въздуха. Уникална ароматерапия!

Музей на розата

В Казанлък се намира единствения по рода си музей на розата, който проследява историята на розобера у нас още от XIX век.

Във вътрешността на Османската империя българското розово масло от Розовата долина се конкурирало единствено с висококачествените масла на Египет и Индия. Българските производители на розово масло водели активна търговия с Франция, Англия, Австрия, Русия и дори САЩ благодарение на високото качество на българското розово масло и добрите търговски умения на българските производители. Богатата колекция от снимки, предмети, служили за розова дестилация, както и оригинални мускали, в които се е пренасяло ценното розово масло разказват историята на производството на българското розово масло в миналото.

Част от музейните експонати пресъздават офис на български търговец на розово масло, склад и дори лаборатория за изследване качеството на розовото масло.  В Розовата долина се изработват известните „казанлъшки китеници“, в които основен елемент е розата. Силно присъствие на елементи с роза откриваме също в златарството, каменоделството, дърворезбата и в народните шевици от района на Казанлък и Карлово.

Освен посещение на розовите полета ви споделям още 5 идеи какво да видите/правите в района на Казанлък:

В Казанлък се намира единствения по рода си у нас Музей на фотографията

1. Музей на фотографията

В Казанлък има още един уникален музей - Музея на фотографията, който проследява българския принос в това изкуство, показва интересни колекции от фотоапарати и периодичноизлага интересни фотографски изложби.

Казанлъшката гробница, която е една от 9-те обекта под егидата на ЮНЕСКО в България

2. Долината на тракийските царе

Да не забравяме, че наричат Розовата долина също Долината на тракийските царе. Паметниците на тракийското изкуство и култура са безброй, но най-впечатляващите са Казанлъшката гробница, която е в листата на ЮНЕСКО, Шушманец- храмът шедьовър на тракийската архитектура, Оструша и тракийската могила Голяма Косматка.

Мегалитът над Бузовград

3. Мегалитът

Мегалитът “Врата на богинята майка” над с. Бузовград е едно от мистичните места в района на Розовата долина. Можете да прочетете повече за разходката ни тук.

Ухайните лавандулови полета

4. Ухайните лавандулови полета

По-малко от месец след като розоберът в Розовата долина приключи из въздуха се носи ново благоухание. Лавандуловите полета цъфтят в края на юни и през юли и изпъстрят Долината в лилаво. Освен красиво място за снимки, лавандулата служи за добив на ценното лавандулово масло, което има редица ползи за здравето.

Паметникът на Шипка и върхът на Свободата

5. Паметникът на свободата

Връх Шипка и Паметникът на свободата са любимо място, което не пропускаме, когато сме наблизо. Освен изключително важно място за българската история, Шипка е невероятно красиво! Едно от местата, където се открива невероятна панорамна гледка над Розовата долина е именно от върха на Паметника на свободата.

Златните кубета на руската църква в гр. Шипка

6. Хр

ам-паметник „Рождество Христово”

В подножието на Паметника на свободата блестят златните куполи на храм-паметника „Рождество Христово”. Прочетете повече тук.

Бузлуджа

7. Бузлуджа

Бузлуджа е една от местата, на които едновременно обичам да ходя, заради красивите залези, които се виждат от върх Хаджи Димитър, но в същото време ме изпълва с тъга и разочарование. Едва ли има човек, който не е чувал за историята на това място.

Мъглижкият манастир

8. Мъглижки манастир “Свети Николай”

Този малко известен манастир е изключително интересен за посещение. В една от жилищните сгради на манастира е възстановено старото килийно училище, където монасите учели на чистмо и писмо местните деца, както и малък музей, посветен на Левски, където са изложени стари снимки и вещи, свързани с Дякона. Освен с богатата си история, манастирът е забележителен с красивите си стенописи. Вижте повече за историята му тук.

DSC_8284.jpg

9. Яз. Копринка

За финал вкусна и прясна риба на залез слънце на язовир Копринка е винаги добра идея.

Потопената църква край яз. Жребчево

10. Потопената църква край яз. Жребчево

Може би сте виждали красивите снимки от потопената църква край яз. Жребчево, но историята й е дори още по-интересна. През 60-те години на миналия век три села заедно с църквата “Свети Иван Рилски” са обезселени и потопени под водите на новоизграждащия се язовир. Почти 50 години църквата остава под водите на язовира, а днес тече акция по възстановяването и съхраняването на църквата. Ако ви е интересно, цялата история ще откриете в блога.

А вие кое от тези места сте посещавали?

Поздрави и усмивки от Розовата долина,

Лили