Lilyana Uzunova

View Original

Розовата долина на България + още 10 идеи какво да видим в района

Влюбена съм в красотата на Розовата долина! Невероятна магия и арометарапия, която си подарихме по време на разходката из розовите полета около Казанлък.

Кадифена красота и етеричните свойства на роза дамасцена са признати в цял свят, а българското розово масло е световен еталон за качество.

Нека ви споделя няколко интересни факта, които научих за българската маслодайна рози:

  • Роза дамасцена е пренесена на българска територия още по време на Османската империя от Персия през Сирия. Самото име „дамасцена” идва от Дамаск, столицата на Сирия.

  • Оказало се, че климатът между долините на реките Сряма и Тунджа, северно от Средна гора се оказал най-благоприятен за отглеждането на ценното маслодайно растение. Още през 19 век в Розовата долина отглеждали и изнасяли розово масло за Франция, Австрия и Англия, където българското масло било най-високо оценено.

    У нас са засяти почти 40 хиляди декара с рози. Но това никак не е учудващо, защото за един килограм розово масло са необходими 3-3,5 тона розов цвят. Но ако през пролетта не е валяло много дъжд розата не е толкова маслодайна и е необходимо около 20% повече розов цвят за същото количество розово масло. Това прави цената на килограм от българското розово масло съизмеримо с цената на златото.

  • Розовото масло се измерва в специална мерна единица – „мускал“, която се равнява на 4,9844 г. Самата дума „мускал“ идва от арабски и в превод означава „тегло“.

  • Самият розов цвят се бере много ранно сутринта преди да се е изпарила росата. Така от цветовете ще се добие най-много и най-качественото масло.

От роза дамасцена до българското розово масло

Както вече ви споменах, розите се берат много рано сутринта и при това на ръка. Самият процес на розоберитба продължава между 20 и 40 дни. Набраните рози се носят в розоварната.

Следва процес на парна дестилация при висока температура, при която след като течността премине през охладител, се извлича розовият дестилат – течност, богата на розово масло. Следва втора преварка на течността, при която розовото масло се отделя на повърхността на металния контейнер.

Отглеждането на рози има дългогодишна традиция в района на Казанлък. В миналото дестилацията на розите се е извършвало в специално изработени медни казани, в които се слага около 180-200 кг прясно набран розов цвят и се допълват с вода. След това казаните се загрявали на бавен огън.

Розоберът се отбелязва с традиционния Празник на розата и избирането на Царица на розата в Казанлък, Павел баня и Карлово. Тази традиция започва още през далечната 1903г., когато в Казанлък организирали първия Празник на розата.

Как да открием най-красивите розови полета?

Оставете интуицията да ви води. От края на май до към средата на юни районът около Казанлък е облян с розови цветове. Тръгнете с колата, карайте бавно и ще откриете вашето розово поле. В началото на юни ние се насочихме в района на селата Розово и Бузовград, където пътят е доста по-малко оживен от главния път Стара Загора – Казанлък и това ни позволи да караме бавно и да разглеждаме розовите градини. Някои бяха вече обрани, други тепърва щяха да разцъфтяват, а за някои беше точния момент

Розовата долина е едно от райските кътчета в България! Още не сме влезли в розовите градини и усещаме аромата на благоуханните рози, който се носи из въздуха. Уникална ароматерапия!

Музей на розата

В Казанлък се намира единствения по рода си музей на розата, който проследява историята на розобера у нас още от XIX век.

Във вътрешността на Османската империя българското розово масло от Розовата долина се конкурирало единствено с висококачествените масла на Египет и Индия. Българските производители на розово масло водели активна търговия с Франция, Англия, Австрия, Русия и дори САЩ благодарение на високото качество на българското розово масло и добрите търговски умения на българските производители. Богатата колекция от снимки, предмети, служили за розова дестилация, както и оригинални мускали, в които се е пренасяло ценното розово масло разказват историята на производството на българското розово масло в миналото.

Част от музейните експонати пресъздават офис на български търговец на розово масло, склад и дори лаборатория за изследване качеството на розовото масло.  В Розовата долина се изработват известните „казанлъшки китеници“, в които основен елемент е розата. Силно присъствие на елементи с роза откриваме също в златарството, каменоделството, дърворезбата и в народните шевици от района на Казанлък и Карлово.

Освен посещение на розовите полета ви споделям още 5 идеи какво да видите/правите в района на Казанлък:

А вие кое от тези места сте посещавали?

Поздрави и усмивки от Розовата долина,

Лили

See this Instagram gallery in the original post